گزارش دبیرخانه بیست و سومین جشنواره جوان خوارزمی

سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران همه ساله در مسير تحقق ماموريت‌ها و تقويت فرهنگ پژوهش و نوآوري، جشنواره جوان خوارزمي را با هدف شناسايي، معرفي و تقدير از  نوآوران و فناوران جوان كشور در زمينه‌هاي مختلف علم و فناوري برگزار مي‌نمايد.

خداي را سپاس كه توفيق يافتيم براي بيست و سومین سال پياپي، اين رقابت علمي اثر بخش را با به كارگيري تجربيات سال‌هاي گذشته، دقيق و كارآمد،  برنامه‌ريزي و اجرا نماييم.

 فراخوان اين دوره در فروردين ماه، از طريق وبگاه جشنواره و ساير رسانه‌ها آغاز گرديد و ثبت نام متقاضيان در پايان مرداد ماه خاتمه يافت. طرح‌هاي ارايه شده بر حسب موضوع، از طريق سامانه الكترونيكي براي ارزيابي به شانزده گروه تخصصي ارسال گرديد. كارشناسان عضو گروه‌هاي تخصصي، طرح‌ها را بر اساس ماهيت و شاخص‌هاي تعريف شده  ارزيابي نموده و طرح‌هاي برتر به  هيأت داوران جشنواره جوان خوارزمی پيشنهاد گرديد.

پس از فراخوان، در بخش دانش‌پژوهان 244 طرح كه اسناد و مدارك كامل در سامانه جشنواره ارايه کرده بودند، با نظارت و بررسي اوليه دبيرخانه براي ارزيابي به گروه‌هاي تخصصي ارسال شد. نتيجه اين فعاليت چند ماهه در شانزده گروه تخصصي، پيشنهاد سیزده طرح از سوي گروه‌هاي تخصصي به هيات داوران جشنواره بود. 

هيات داوران كه بالاترين ركن علمي و تخصصي جشنواره است پس از جلسه‌هاي  متعدد و دفاع گروه‌هاي تخصصي از طرح‌هاي پيشنهادي، تعداد هشت طرح را به عنوان برگزيده انتخاب نمودند.

این در حالی  است که مشکلات ناشی از ظهور ویروس کووید 19 که همچنان ادامه دارد و با توجه به تعطیلات ناگهانی و وقفه در کار نهادها و سازمان­های دولتی و خصوصی، آزمایشگاه­ها، مراکز آموزشی و صنایع در کیفیت و فرآیند ارزیابی و داوری طرح­ها تاثیری نداشته است.

در خاتمه اميدواريم كه شناسايي و معرفي جوانان پژوهشگر و نوآور كشورمان در عرصه ملي، گام مؤثري در ترويج علم، فناوري و كارآفريني دانش بنيان باشد. دبيرخانه دائمي جشنواره جوان خوارزمي از تمامي پژوهشگران و فناوران و جوانان صاحب انديشه كه با ارایه طرح‌هاي پیشنهادی،‌ اين جشنواره را در نيل به اهداف متعالي خود، همراهي نمودند و همچنين از هيأت داوران، گروه‌هاي تخصصي، كميته اجرايي، مديريت‌هاي مختلف سازمان و تمامي همكاراني كه از ابتدا در فرآيند بررسي طرح‌ها مشاركت فعالانه داشته و در برگزاري مراسم تجليل و تقدير از برگزيدگان همكاري کردند، تشكر و قدرداني نموده و توفيق روزافزون اين بزرگواران را از درگاه خداوند منان مسئلت مي‌نمايد.