درخشش زنان برگزيده هفدهمين جشنواره جوان خوارزمي در كسب جایزه توآس

18
اردیبهشت
1395
دو زن برگزيده هفدهمين جشنواره جوان خوارزمي در سال 1394، موفق به دريافت جوایز نقدی آكادمي جهاني علوم (The world Academy of Sciences (TWAS  شدند.
براي دومين سال پياپي دبيرخانه جشنواره،  از بين برگزيدگان هفدهمين دوره جشنواره جوان خوارزمي،  دو نفر  را براي دريافت جايزه نقدي آكادمي به اداره سازمانهاي تخصصي روابط بين‌الملل سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران معرفي نمود كه پس از اقدامات لازم  خانمها خاطره رضائيان و مهدخت ارشدي به عنوان افراد واجد شرايط،  مورد پذيرش و تاييد اين سازمان بين‌المللي قرار گرفتند.
آكادمي جهاني علوم با هدف توسعه و ارتقاي علم در كشورهاي در حال توسعه، در سال 1983 درتریست ایتالیا  آغاز به کار کرد و سال 1991 سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (UNESCO)، مسئولیت اداره بودجه و پرسنل توآس را به عهده گرفت. هشتاد و پنج درصد اعضا توآس در كشورهاي در حال توسعه كار و زندگي مي كنند. اعضاي این آكادمي که تعداد آنان هم اکنون به حدود هزار  نفر می‌رسد، هفتاد  کشور را نمایندگی می‌کنند.

معرفي برگزيدگان :

دكتر خاطره رضائياندكتر خاطره رضائيان برگزيده رتبه دوم پژوهش‌هاي بنيادي براي طراحي و سنتز حسگرهاي آزو- آزومتيني براي رديابي يون فلوئور  
دكتر رضائيان از استان مركزي و دانش آموخته رشته شيمي معدني دانشگاه اراك است كه تا كنون  مقاله‌هاي علمي معتبر در زمينه تخصصي مربوط به چاپ رسانده و داراي گواهی‌نامه ثبت اختراع و تاییدیه از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران براي سنسور با پایه آزو-آزومتین است.
خلاصه طرح پژوهشي اين دانش پژوه  برگزيده كه  عنوان جوان برتر استان مرکزی در حوزه علم و فناوری و پژوهش در سال 1394را دريافت كرده و در چهاردهمین المپیاد شیمی دانشجویی کشوری نيز رتبه پنجم  را كسب نموده بود ارائه روش جديدي است که مشكلات روش‌هاي قبلي را مرتفع ساخته و با استفاده از روش رنگ سنجي و به كار‌گيري تركيبات آزو- آزومتيني به عنوان حسگرهاي مولكولي امكان رديابي سريع و اندازه‌گيري يون‌ها را به صورت انتخابي در حلال‌هاي آبي و نمونه‌هاي  واقعي مانند دهان‌شوي ، خميردندان و آب دريا فراهم مي‌سازد. تمامي تركيبات طراحي شده براي اولين بار سنتز شده‌اند كه هر يك داراي امتيازات و ويژگي‌هاي قابل توجه هستند علاوه بر اينكه مدارهاي منطقي مولكولي در انواع تركيبي و ترتيبي طراحي شده است.  

مهندس مهدخت ارشديمهندس مهدخت ارشدي برگزيده رتبه دوم ابتكار براي طرح فروشويي زيستي زباله‌هاي الكترونيكي با استفاده از دو نوع باكتري
اين پژوهشگر كاشاني دانش آموخته كارشناسي ارشد رشته بيوتكنولوژي از دانشگاه تربيت مدرس است كه در مقطع دكتري، مهندسي شيمي را در دانشگاه صنعتي شريف پي گرفته است.
در سوابق پژوهشي و علمي اين برگزيده جوان گواهی ثبت اختراع فروشویی زیستی دو مرحله‌ای طلا، مس و نیکل از صفحه های مدار چاپی رایانه و گواهی ثبت اختراع فرایند بازیافت فلزهای طلا، مس و نیکل از صفحه های مدار چاپی تلفن همراه با استفاده از باکتری‌های بومی اسیدوتیوباسیلوس فرواکسیدانس و باسیلوس مگاتریوم قرار دارد.
خلاصه طرح پژوهشي كه براي او افتخار برگزيدگي در جشنواره جوان خوارزمي و جايزه توآس را به ارمغان آورد ارائه يك فرآيند دو مرحله‌اي از فروشويي زيستي  ساده ، ارزان ، كارآمد و دوست دار محيط زيست است كه در آن ابتدا با مجاور كردن پودر صفحه‌هاي مدار چاپي رايانه و تلفن همراه با باكتري بومي اسيدوتيوباسيلوس فرو اكسيدانس درمحيط كشت باكتري، مس و نيكل به طور كامل استخراج مي شود. با كاهش محتواي مس و ساير فلزات که بازدارنده قوي طلا هستند در مرحله دوم با استفاده از باکتري باسيلوس مگاتريوم فلز گرانبهاي طلا از نمونه رايانه و تلفن همراه به ترتيب به ميزان 63% و 65 گرم بر تن استخراج شده است. در بهترین پژوهش های صورت گرفته در دنیا تنها توانسته اند با استفاده از باکتری­های دستکاری ژنتیکی شده از نمونه هایی با غنای طلای 200 گرم بر تن نهایتا به بازیابی 25 درصد طلا و در بسیاری از موارد دیگر به مقادیر بسیار کم تری دست بیایند. در روش پیشنهادی این طرح بسياري از دیگر فلزهای موجود در زباله های الکترونیکی به ميزان بالايي بازيابي مي شود.