جايزه TWAS به دو نفر از برگزيدگان شانزدهمين جشنواره جوان خوارزمي اختصاص يافت

26
مرداد
1394

برگزيدگان شانزدهمين جشنواره جوان خوارزمي
دو تن از برگزيدگان شانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی موفق به دريافت جایزه TWAS شدند.

با معرفي دبيرخانه جشنواره جوان خوارزمي به آكادمي علوم كشورهاي در حال توسعه TWAS  دو تن از برگزيدگان شانزدهمين جشنواره جوان خوارزمي موفق به دريافت جوايز بين المللي  TWAS  شدند.
 اين طرح‌ها از میان 17 طرح برگزیده دانش‌پژوهان و فناوران، توانستند جوایز نقدی آكادمي علوم كشورهاي درحال توسعه (TWAS) به مبلغ 1000 دلار را به خود اختصاص دهند.
آكادمي علوم كشورهاي درحال توسعه (TWAS ) توسط گروهی از دانشمندان برجستۀ کشورهای جنوب با پیشگامی پروفسور عبدالسلام، برنده پاکستانی جایزه نوبل، و با هدف ارتقاي ظرفیت علمی و تعالي براي توسعه پايدار دانش بنيان  در كشورهاي جنوب تشکیل شده است. این سازمان مستقل بین المللی در سال 1983 درتریست ایتالیا با عنوان اوليه  "آكادمي علوم جهان سوم"  آغاز به کار کرد و در سال 1985 توسط دبیر کل وقت سازمان ملل متحد، رسماً افتتاح شد. در سال 1991 سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (UNESCO)، مسئولیت اداره بودجه و پرسنل توآس را به عهده گرفت. هشتاد و پنج درصد اعضا توآس كساني هستند كه در كشورهاي در حال توسعه كار و زندگي مي كنند. اعضاي این آكادمي که تعداد آنان هم اکنون به حدود هزار  نفر می‌رسد، هفتاد  کشور را نمایندگی می‌کنند.
در سال 1393 از بين برگزيدگان جشنواره جوان خوارزمي دو تن براي دريافت جايزه نقدي آكادمي به اداره سازمانهاي تخصصي ورابط بين الملل سازمان معرفي شدند كه مورد تاييد و تقدير قرار گرفتند.
دكتر فرهاد پناهي آقاي دكتر فرهاد پناهي برگزيده پژوهش‌هاي بنيادي براي طرح سنتز مواد آلی با استفاده از کاتالیزورها و بررسی خواص حسگري، نوری و بیولوژیکی 
دكتر پناهي از استان فارس و متولد سال 1363دانش آموخته رشته شيمي آلي  دانشگاه شيراز مي باشد كه تا كنون دهها مقاله علمي معتبر در زمينه تخصصي مربوط به چاپ رسانده است .
خلاصه طرح پژوهشي اين دانش پژوه  جوان كه براي او افتخار برگزيدگي در جشنواره جوان خوارزمي و جايزه توآس را به ارمغان آورد ارائه روشي است که با استفاده از آن بتوان واکنشهای آلی را در شرایط ملایم و سازگار با محیط زیست انجام داد.  از آنجا که وجود کاتالیزورهای هتروژن و حلال سبز (مانند آب و اتانول) از اولویت‌های مهم طراحی واکنش‌های سازگار با محیط زیست می باشند در این طرح دو اصل مهم در نظر گرفته شده است. در طراحی کاتالیزورهای هتروژن اغلب از بسترهای سیلیکاژلی و نانومغناطیسی بهینه شده با ترکیبات آلی استفاده گرديده که نقش اصلی آنها پایدار کردن کاتالیزور مورد نظر (مانند نانوذرات فلزی) یا ایجاد سایت کاتالیزوری می باشد. کاتالیزورهای طراحی شده در این مطالعه که اغلب آنها نانوذره ای می باشند دارای ویژگي‌های منحصربفردی هستند که قابلیت انجام واکنشهای آلی را تحت شرایط سازگار با محیط زیست دارند.
دكتر سيد اسماعيل حسيني   آقاي دكترسید اسماعیل حسینی برگزيده پژوهشهاي بنيادي براي طرح تولید نوری نوسان مایکروویو با نویز فاز بسیار کم
دكتر حسيني متولد 1364 شهر شيراز و دانش آموخته رشته مهندسي برق – مخابرات از دانشگاه صنعتي شريف است  كه دو سال قبل نيز در سال 1391 براي طراحي و ساخت تقويت كننده توان فوق پهن باند مايكروويو با روش نوين تركيب همدوس توان آرايه‌اي از تقويت كننده ها، در پژوهشهاي كاربردي چهاردهمين جشنواره جوان خوارزمي حائز رتبه گرديد.
در سوابق پژوهشي و علمي اين دانش پژوه جوان نيز مشاركت در اجراي تعدادي از طرحهاي علمي و چاپ مقالات متعدد و معتبر در نشريات داخلي و خارجي ثبت شده است.  
خلاصه طرح برگزيده كه موفق به كسب جايزه توآس نيز گرديد  بيان مي كند نوسان‌سازها در سیستم­های مخابراتی نقشی اساسی دارند به‌طوری‌که تحقق یک نوسان‌ساز با مشخصه­‌های مطلوب، می­تواند تأثیر مهمی در عملکرد نهایی یک سیستم مخابراتی داشته باشد در این طرح، نوسان مایکروویو بدون شاخک با نویز فاز و رانش فرکانسی بلندمدت بسیار کم و با قابلیت تنظیم فرکانس با استفاده از روش‌های نوری تولید شده است که آن را نوسان‌ساز الکترونوری با جابجایی فرکانسی می­نامیم. در این طرح مدولاتور شدت نور ماخ-زندر با یک تداخل‌سنج فیبری سگنک،که یک مدولاتور فاز و یک تغییردهنده فاز یک‌طرفه در درون آن قرار دارد، جایگزین شده است. در این ساختار جدید به دلیل حذف مشکلات ناشی از رانش بایاس مدولاتور ماخ-زندر، پایداری بلندمدت نوسانگر بهبودیافته است. همچنین از تکنیک جابجایی فرکانسی برای حذف شاخک­ها و کاهش نویز فلیکر استفاده شده است. یک رویکرد تحلیلی غیرخطی نيز برای مطالعه رفتار چند موده، نوسان‌سازهای الکترونوری مایکروویو ارائه شده است.

سازمان TWAS بیش از ده سال است که یکی از حامیان اصلی جشنواره‌هاي جوان و بین‌المللی خوارزمی به شمار مي‌رود.