نشست خبری سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی برگزار شد

30
بهمن
1396
دکتر مهنازاده دبیر جشنواره سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد اظهار داشتند در این دوره ۱۳۳ طرح از دانشمندان ۴۹ کشور جهان و ۳۷۷ طرح از سوی پژوهشگران کشور به دبیرخانه ارسال شد که علاوه بر ارتقای کمی و آماری طرح ها نسبت به سال گذشته رشد کیفی طرح های ارسالی به دبیرخانه در سطح بین المللی حائز اهمیت است.

دبیر جشنواره افزودند فراخوان این دوره از جشنواره از فروردین تا شهریور ۹۶ اعلام شده بود که طرح‌های ارائه شده در 18 گروه تخصصی بررسی شد و در نهایت ۱۰ طرح داخلی و ۵ طرح خارجی به عنوان طرح‌های برگزیده معرفی شدند. پنج طرح برگزیده خارجی از کشور‌های استرالیا، چین، آلمان، فرانسه و سوئیس می باشند. 
دبیر سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی همچنین درباره حمایت از طرح‌های برگزیده این دوره از جشنواره بین المللی خوارزمی افزود: طرح‌های برگزیده لوح ریاست جمهوری دریافت می‌کنند و به بنیاد ملی نخبگان و صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی می‌شوند تا حمایت‌های لازم از آن‌ها برای تجاری سازی محصولات و طرح‌ها صورت گیرد.
دکتر اللهیاری دبیر اجرایی جشنواره درخصوص فراخوان جامع و همه گیر این دوره از جشنواره بین المللی خوارزمی اظهار داشت: در این دوره فراخوان جشنواره به 4 زبان فرانسه، انگلیسی، اسپانیایی و آلمانی و به 1000 دانشگاه و مرکز پژوهشی معتبر دنیا ارسال شد. همچنین تعامل با برگزیدگان خارجی دوره قبل برای انجام داوری و ارزیابی  طرح ها صورت گرفت.
دکتر مهنازاده طرح های ارسالی به دبیرخانه جشنواره بین‌المللی خوارزمی را در پنج محور علمی پژوهش های بنیادی، پژوهش های کاربردی، طرح های توسعه ای و اختراع و نوآوری و هجده گروه تخصصی شامل مهندسی برق و کامپیوتر، مکانیک،مکاترونیک، فناوری‌های شیمیایی، فناوری نانو، مواد، متالورژی و انرژی‌های نو، فناوری اطلاعات، صنایع و مدیریت فناوری، زیست فناوری و علوم پایه پزشکی، کشاورزی و منابع طبیعی، محیط زیست، علوم پایه، عمران، هوافضا، هنر، معماری و شهرسازی، علوم پزشکی(برای افراد خارجی) و طرح های موفق در تولید ملی عنوان نمودند.
سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی روز شنبه 5 اسفند 96 با حضور مسئولین عالی مرتبه کشور در محل سالن همایش های صدا و سیما ساعت 8 صبح برگزار می شود.