نشست خبری سی و دومین جشنواره بین المللی خوارزمی با حضور دبیر جشنواره و اصحاب رسانه برگزار شد

11
اسفند
1397

دکتر علی الیاسی در نشست خبری امروز با اشاره به برگزاری سی و دومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی در روز ۱۳ اسفند ماه افزود: این جشنواره از سال ۱۳۶۶ برگزار شده است  و امسال سی و دومین دوره با هدف معرفی و تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزار می شود.
وی با اشاره به جزئیات برگزاری این جشنواره خاطر نشان کرد: در این دوره دویست و هفتاد و یک طرح داخلی و یکصد و یازده طرح خارجی از چهل کشور دریافت شد، که در مجموع سیصد و هشتاد و دو طرح به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.
دکتر الیاسی افزود طرح های دریافت شده پس از بررسی در گروه های تخصصی به هیات داوران راه یافت. از میان طرح های ارسال شده به گروه های تخصصی تعداد بیست و هفت طرح برای ارزیابی نهایی به هیات داوران راه یافتند که از این تعداد ده طرح داخلی و شش طرح خارجی به عنوان برگزیدگان این دوره معرفی شدند.به گفته وی طرح‌های برگزیده در حوزه‌های پژوهش های بنیادی، کاربردی، طرح های توسعه‌ای و اختراع و نوآوری و از گروه های تخصصی مکانیک، زیست فناوری وعلوم پایه پزشکی، مواد،متالورژی و انرژی های نو،  هنر، برق و کامپیوتر، فناوری های شیمیایی، مکاترونیک و فناوری نانو بوده است.

دکتر الیاسی خاطرنشان کرد: در طی سی و دو دوره برگزاری جشنواره بین‌المللی خوارزمی بیش از بیست هزار طرح دریافت شده است که از این تعداد دو هزار طرح برگزیده شدند. علاوه بر آن دانشمندان نود کشور طرح‌های خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کردند.
دبیر سی و دومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی افزود برگزیده موفق در تولید ملی این دوره در بخش برق و کامپیوتر بوده است که طی مدت چهار سال موفق به تجاری سازی و توسعه طرح خود شده است. همچنین برگزیده ویژه این دوره در حوزه مواد و متالورژی و انرژی های نو می باشد که مجری آن توانسته است دانشجویان بسیاری را در این حوزه تربیت کند، ضمن آنکه در توسعه فناوری‌های مرتبط نیز موفقیت‌های بسیاری را کسب نموده است.
دکتر الیاسی با اشاره به راه‌اندازی سامانه الکترونیکی جشنواره خوارزمی گفت:‌ در این سامانه اطلاعات دو هزار نفر از برگزیدگان جشنواره‌های جوان و بین‌المللی خوارزمی بارگذاری شده است که قابلیت جستجو بر اساس سال، رتبه ، اسامی، عنوان طرح و کلمات کلیدی ...را دارد.
در پایان وی خاطر نشان کرد مراسم معرفی و تجلیل از برگزیدگان این دوره روز دوشنبه مورخ 13 اسفند ماه 1397 در محل سالن اجلاس سران با حضور ریاست جمهوری و مقامات بلند پایه کشور برگزار خواهد شد.