نشست خبري جشنواره هاي خوارزمي برگزار شد.

 نشست خبري پانزدهمين جشنواره جوان و بيست‌ وهفتمين جشنواره بين‌المللي خوارزمي در تاريخ 29/7/92 و با حضور آقاي دكتر زرندي معاون تجاري‌سازي، ارتباط با صنعت و كارآفريني  برگزار شد.

     دكتر زرندي معاون تجاري‌سازي، ارتباط با صنعت و كارآفريني با اشاره به سوابق سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران در برگزاري دوره‌هاي قبلي جشنواره اظهار داشت: سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران، با هدف حمايت از نخبگان، نوآوران، محققان  و پژوهشگران در سال 1359 شكل گرفت.        
وي افزود: اين سازمان در سال 1370 با اتكا به تجارب گذشته و نياز روزافزون كشور به امر تحقيق در زمينه‌هاي علمي و ضرورت دستيابي به فناوري ملي و به منظور توسعه صنعتي كشور و رفع وابستگي، فعاليت‌هاي حمايتي خود را به سمت انجام پژوهش در جهت رفع نيازهاي ملي معطوف كرد.
ايشان در ادامه اين مطلب يادآور شد: يكي از رسالت‌هاي مهم سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران در اين خصوص كشف و پرورش استعدادها در زمينه‌هاي علمي و صنعتي، حمايت و پشتيباني از مخترعان، مبتكران داخلي و انتقال تجربه‌هاي علمي و فني ساير كشورها به داخل است.       
 دكتر زرندي جشنواره خوارزمي را بستري مناسب براي شناسايي و تكريم مقام والاي انديشمندان و نخبگان برتر علم دانست و افزود: يكي از راه‌هاي تحقق اين اهداف برگزاري جشنواره‌هاي علمي از جمله جشنواره علمي جوان و بين‌المللي خوارزمي است.         
 معاون تجاري‌سازي، ارتباط با صنعت و كارآفريني ضمن اشاره به ورود طرح‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي از دوره سوم جشنواره به بعد گفت: طي مدت برگزاري جشنواره‌هاي بين‌المللي تاكنون بيش از 44 كشور از سراسر دنيا با ارائه طرح‌هاي بنيادي، كاربردي، توسعه‌اي و اختراع و نوآوري در كنار مبتكران ايراني در جشنواره شركت كرده‌اند.   
 دكتر زرندي افزود: با توجه به استقبال بي‌نظير جوانان و دانشجويان كشور از حضور در عرصه‌هاي رقابت‌هاي علمي، متوليان جشنواره به اين نتيجه رسيدند كه جشنواره جوان را مي‌توان هويتي مستقل بخشيد و براي رده‌هاي سني زير 30 سال در كشور برگزار كرد.      
 ايشان در ادامه يادآور شد: در طول 26 دوره از برگزاري جشنواره بين‌المللي خوارزمي  18 هزار و 452 طرح به جشنواره معرفي شده كه از اين ميان 884 طرح به عنوان برگزيده معرفي شدند  كه در اين ميان 149 طرح مربوط به برندگان از ديگر كشورهاست.
 زرندي همچنين افزود: در بخش دانش‌آموزي جشنواره جوان نيز ارزيابي نهايي توسط هيئت داوران جشنواره جوان انجام مي‌شود.         
 دكتر زرندي از افتخارات جشنواره خوارزمي را حمايت نهادهاي بين‌المللي در اين خصوص دانست و افزود: علاوه بر حمايت‌هاي نهادهاي بين‌المللي چون كامستس، كامستك، آي او آر، وايترو، يونيدو، وايپو، فائو  و ديگر نهادهاي بين‌المللي، مهم‌ترين نقطه قوت جشنواره فرآيند بسيار قوي داوري طرح‌هاست كه بيش از 300 نفر به‌صورت مستقيم در فرآيند ارزيابي طرح‌ها حضور دارند.
 وي در توضيح افزايش محورهاي حضور در جشنواره افزود: از سال گذشته يك گروه تخصصي به نام  طرح‌ برگزيده  موفق در توليد ملي ، تشكيل شده‌ كه به شناسايي طرح‌هاي برگزيده‌ دوره هاي قبل كه به مرحله توليد رسيده اند، مي پردازد.   
 زرندي درخصوص آن دسته از طرح‌هاي راه‌نيافته به مرحله نهايي در جشنواره‌هاي جوان و بين‌المللي خوارزمي گفت: از ميان طرح‌هاي ارسالي اگرچه بسياري از طرح‌ها رتبه نمي‌آورند ولي از جمله طرح‌هاي بسيار موفق و حائز اهميت هستند كه مي‌بايست سازوكارهايي براي معرفي آنها به بخش صنعت و سرمايه‌گذاري از سوي دستگاه‌ها و مراكز ذيربط با هماهنگي دبيرخانه جشنواره خوارزمي صورت پذيرد كه در اين ميان حمايت  و توجه اصحاب رسانه‌ها در فضاسازي و اطلاع رساني در اين خصوص  از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.       
 دبير جشنواره خوارزمي از رشد 10 تا 15 درصدي ثبت نام‌ و پذيرش طرح‌ها خبر داد و اظهار داشت: با توجه به زمان باقيمانده تا آخرين مهلت ثبت‌نام جشنواره بين‌المللي كه تا 5 آبان ادامه خواهد داشت، پيش‌بيني مي‌شود كه اين رقم روبه افزايش باشد. 
 وي از پذيرش حدود 1000 طرح در بخش طرح‌هاي داخلي و خارجي خبر داد كه به نظر مي‌رسد تا پايان مهلت ثبت‌نام تعداد طرح‌هاي واصله افزايش يابد.    
وي گفت: بر اساس بررسی‌هاي انجام شده طي يك پژوهش مطالعاتي ،‌ بیش از50 درصد از ابتکارها و طرح‌های برگزیده جشنواره بین‌المللی خوارزمی به مرحله تولید مي رسند .   
ايشان در پايان افزود: تاسیس کانون برگزیدگان جشنواره خوارزمی مراحل پایانی را سپری كرده  و به زودی فعالیت خود را آغاز می‌کند..