نشست خبري بيست‌ و‌هفتمين جشنواره بين‌المللي خوارزمي برگزار شد

برگزاري نشست مصاحبه مطبوعاتي بيست و هفتمين جشنواره بين‌المللي خوارزمي با حضور معاون وزير و رييس سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران و قائم مقام دبير جشنواره بين‌المللي خوارزمي

دکتر احمد اکبری، معاون وزیر علوم و رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، در اين نشست كه در محل وزارت علوم برگزار شد با بیان این‌ مطلب كه جشنواره بين المللي خوارزمي با بیش از ربع قرن سابقه توانسته جایگاه خود را در بین دانش‌پژوهان، فناوران و صاحب‌نظران عرصه علم و صنعت به عنوان معتبرترین رویداد علمی و فناوری کشور تثبیت کند، گفت: این جشنواره از حمایت پانزده نهاد و مراکز علمی معتبر جهان نیز برخوردار است.
وی با اشاره به آغاز فعالیت بیست ‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی از اردیبهشت‌ماه سال جاری اظهار داشت: پس از اعلام فراخوان عمومی در داخل و خارج از کشور 787 طرح با 17 گرایش به دبیرخانه جشنواره بين‌المللي خوارزمي ارسال شد.        
 رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران خاطر نشان کرد: در نهایت از مجموع 787 طرح ارائه شده با بررسی‌های به عمل آمده 56 طرح به هیئت داوران جشنواره ارائه شد و هیئت داوران نیز با بررسی و ارزیابی نهایی طی چندین جلسه 16طرح از بخش داخلی، پنج طرح از بخش خارجی و سه طرح از میان طرح‌های محققان ایرانی مقیم آلمان، فرانسه و آمریکا را به عنوان برگزیدگان نهایی انتخاب کرد.         
دكتر اکبری هم‌چنین افزود: در این دوره از جشنواره تعداد طرح‌های دانشمندان خارج از کشور 126 طرح است که از 38 کشور جهان ارسال شده است و برگزیدگان خارجی نیز از دانشمندان کشور‌های آلمان، انگلستان، استرالیا، چین و مجارستان هستند.
وی در خصوص طرح‌هاي برگزيده تجاري‌شده طي سال‌هاي گذشته افزود: تا كنون حدود 50 ‌درصد از طرح‌هاي برگزيده مربوط به سال‌هاي گذشته به مرحله تجاري‌سازي رسيده‌اند و آنچه‌ كه مهم است تجاري‌سازي طرح‌ها و حمايت از آنها از طريق بنياد ملي نخبگان و جلب حمايت‌هاي نهادهاي بين‌المللي حامي جشنواره براي اين طرح‌هاست.
رئيس سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران با بیان اینکه این جشنواره موجبات تعاملات بیشتر با دانشمندان خارجی را فراهم می‌آورد، خاطرنشان کرد: تعاملاتی که میان دانشمندان خارجی و دانشمندان داخلی به وجود می‌آید منفعت بسیار زیادی برای ما دارد.  
 بیست ‌و ‌هفتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی ١١ اسفندماه سال جاري در محل سالن اجلاس سران كشورهاي اسلامي برگزار می‌شود.