مراسم تقدير از برگزيدگان بيست و نهمين جشنواره بين‌المللي خوارزمي روز دوشنبه 17 اسفندماه در سالن اجلاس سران كشورهاي اسلامي برگزار شد

17
اسفند
1394
مراسم تقدير از برگزيدگان بيست و نهمين جشنواره بين‌المللي خوارزمي روز دوشنبه 17 اسفندماه در سالن اجلاس سران كشورهاي اسلامي برگزار شد. در اين جشنواره  از ۲2 طرح برتر مربوط به محققان داخلی، ایرانیان مقیم خارج و محققان بین‌المللی تقدیر به عمل آمد.   
به گزارش دبيرخانه جشنواره بیست و نهمین جشنواره‌ بین‌المللی خوارزمی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ‌معاون پژوهشي وزير علوم، رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس، جمعي از سفرای کشورها و برگزيدگان داخلي و خارجي و ايرانيان مقيم خارج از كشور برگزار شد.     
دبیرخانه جشنواره خوارزمی پس از اعلام فراخوان از ابتدای خرداد ۹۴ در مجموع ۶۲۸ طرح را در ۵ محور پژوهشی پذیرش کرده که از مجموع این طرح‌ها ۴۰۲ طرح از سوی پژوهشگران و فناوران داخل کشور ارائه شد و در بخش خارجی نیز ۲۲۶ طرح از محققان ۴۴ کشور جهان ارائه شد که از این تعداد ۱۴ طرح از سوی ایرانیان مقیم خارج از کشور ارايه شده است.
وزير علوم با اشاره به وضعيت توليد علم در کشور اعلام كرد: جايگاه علمي کشور از نظر تعداد مقالات علمي نمايه شده در پايگاه‌هاي بين‌المللي در منطقه و بين کشورهاي اسلامي مطلوب بوده است. هر چند که در سال‌هاي اخير به دليل محدوديت‌هاي موجود با کاهش نسبي تعداد مقالات کنفرانسي مواجه بوده‌ايم.  
وزير علوم گفت: ايران از نظر شاخص متوسط ارجاع‌دهي مقالات در جايگاه اول منطقه قرار دارد و علاوه بر آن در حال حاضر رتبه استنادي ايران در جهان، 22 است.            
فرهادي با تاکيد بر اين‌که در سال 2015 از نظر سهم مقالات برتر و پراستناد، ايران بيش از 1.6 درصد مقالات يک درصد برتر را از آن خود کرده است، اضافه کرد: همچنين در اين سال تعداد 200 دانشمند ايراني در زمره دانشمندان يک درصد دنيا قرار گرفته است، علاوه بر آن در برخي از علوم مانند مهندسي شيمي، مکانيک، نانو تکنولوژي و زيست فناوري رتبه توليد علم ايران در جهان زير 10 يعني رتبه‌هاي تک رقمي بوده است       
وي با تاکيد بر اين که در حال حاضر حدود چهار هزار شرکت فناور و 30 هزار نفر فناور در پارک‌هاي علم و فناوري و مراکز رشد کشور فعال هستند، ادامه داد: يک بررسي ساده در رابطه با بازده سرمايه‌گذاري در پارک‌هاي علم و فناوري کشور نشان مي‌دهد ميزان سرمايه‌گذاري براي ايجاد هر شغل در اين نهادها بين 40 تا 50 ميليون تومان بوده است و اين در حالي است که آمار وزارت صنايع و کار نشان مي‌دهد سرمايه‌گذاري مورد نياز براي ايجاد هر شغل در کشور چند برابر مبلغي است که در پارک‌هاي علم و فناوري براي ايجاد فرصت شغلي هزينه مي‌شود.       
دکتر عبدالرضا صميمي، دبير بيست و نهمين دوره جشنواره خوارزمي هم با بيان اينكه با برگزاري اين جشنواره‌ها زمينه تعامل و همکاري محققان داخل و خارج کشور فراهم مي‌شود، گفت: بيست و نهمين جشنواره خوارزمي با پذيرش صدها طرح از داخل و 44 کشور جهان بستر حضور، تعامل و همفکري ميان صاحبنظران و دانشمندان داخل و خارج را فراهم کرده است.
مهندس انتظاري، رئيس هيات مديره کانون برگزيدگان جشنواره خوارزمي هم در اين مراسم از تاسيس کانون برگزيدگان اين جشنواره خبر داد و گفت: برگزيدگان جشنواره خوارزمي سرمايه‌هاي ملي هستند که بايد در يک شبکه ارتباطي ساماندهي شوند.