مراسم تجلیل از برگزیدگان نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی برگزار شد

28
آذر
1396
مراسم تجلیل و تقدير از برگزيدگان نوزدهمين جشنواره جوان خوارزمي با حضور جناب آقای دکتر عبدالرضا باقري قائم مقام وزيرعلوم،تحقيقات و فناوري و خانم دكترفاطمه مهاجراني سرپرست مركز ملي پرورش استعدادهاي درخشان و دانش پژوهان جوان  و جمعی از اساتید دانشگاه ها و صاحبان صنایع در در روز دوشنبه 27 آذرماه مقارن با هفته پژوهش راس ساعت 9 صبح در محل سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران برگزار شد.
دبیر نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی از تولید نیمه‌صنعتی 5 طرح برتر بخش پژوهشگران و فناوران برتر این جشنواره خبر داد و گفت: 2 طرح در بخش مکانیک موفق به عقد قرارداد تجاری‌سازی شدند.علیرضا اللهیاری در نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی هدف از برگزاری این جشنواره را ترویج فرهنگ نوآوری و ارج نهادن و تقدیر از پژوهشگران و نوآوران ذکر کرد و با تاکید بر اینکه در این دوره از جشنواره 383 طرح ارسال شد، خاطرنشان کرد: براساس داوری این طرح‌ها، 11 طرح به عنوان برگزیده نهایی بخش دانش پژوهان و فناوران نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی انتخاب شد.

دبیر نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی با اشاره به بخش دانش‌آموزی این جشنواره، یادآور شد: در این بخش دانش آموزان دوره‌های متوسطه شاخه‌های نظری‌ و هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای و کار و دانش معرفی می‌شوند که در این دوره از جشنواره 8 هزار و 269 طرح مربوط به دانش آموزان و هنرجویان دوره متوسطه به دبیرخانه‌های استانی جشنواره جوان خوارزمی ارائه شد. وی اضافه کرد: طرح‌های پس از کارشناسی استانی در گروه‌های علمی مورد ارزیابی قرار گرفتند که از این تعداد 1199 طرح به عنوان طرح‌های منتخب استانی به مرحله کشوری راه یافتند.دبیر نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی با بیان اینکه از این تعداد 76 طرح به مرحله نیمه نهایی و در مرحله سوم 62 طرح به مرحله داوری نهایی راه یافتند، ادامه داد: در نهایت تعداد 30 طرح به عنوان طرح‌های برگزیده نهایی کشوری در بخش دانش‌آموزی انتخاب شدند. ایشان از تجاری‌سازی برخی از دستاوردهای این دوره از جشنواره خبر داد و گفت: از 11 طرح بخش پژوهشگران و فناوران، 5 طرح وارد مرحله صنعتی و نیمه‌صنعتی شده و در چرخه تولید قرار گرفتند. علاوه بر آن برای 2 طرح در حوزه مکانیک نیز قرارداد تجاری‌سازی منعقد شده است.