سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد

25
بهمن
1395
سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز دوشنبه 25 بهمن ماه 1395 در محل هتل المپیک برگزار شد.
دکتر مهنازاده دبیر سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی در گزارش خود اعلام نمود: سي امين جشنواره بين‌المللي خوارزمي فعاليت خود را با پذيرش و ارزيابي 667 طرح در 18 گروه تخصصی آغاز نمود كه در رشته‌هاي برق و كامپيوتر، كشاورزي و منابع طبيعي، مكانيك، فناوري‌هاي شيميايي، علوم پايه، فناوري نانو، مهندسي نرم افزار و فناوري اطلاعات، مواد، متالورژي و انرژي‌هاي نو، عمران، مكاترونيك، صنايع و مديريت فناوري ، زيست فناوري و علوم پايه پزشكي، محيط زيست، هنر، معماري و شهرسازي، هوافضا، علوم پزشكي و طرح‌هاي برگزيده دوره‌هاي قبل كه موفق به تجاري سازي و توليد ملي شده‌اند بود. در اين دوره، تعداد 279 طرح از دانشمندان و برجستگان علمي 46 كشور جهان در اين رقابت علمي شركت نمودند، كه اين نشان از افزايش قابل توجه تعاملات علمي با كشورهاي  خارجي كه از سطح دانش بالايي برخوردارند مي‌باشند.
 محمد فرهادی؛ وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درمراسم تقدیر از برگزیدگان سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی گفت: در حالی که میانگین رشد علمی دنیا در سال ۲۰۱۵ نسبت به ۲۰۱۴ برابر با ۶ درصد گزارش شده است این میزان برای کشور ما برابر با هفده و نیم درصد اعلام شده که حدود سه برابر جهان است و رشد کمّی قابل ملاحظه‌ای محسوب می‌شود.
دکتر فرهادی در این مراسم با بیان اینکه، افزایش تعاملات علمی بین‌المللی یکی از ثمرات جشنواره خوارزمی است، اظهار داشت: این جشنواره‌ها سبب ارتقای ارتباط و جایگاه علمی ایران می‌شود و مهمانانی که به این گونه همایش‌ها و نشست‌ها دعوت می‌شوند از نزدیک با واقعیت‌ها و پیشرفت‌های علمی ما آشنا می‌شوند و به شناخت تازه‌ای از ایران و شگفتی‌های توسعه علمی این کشور می‌رسند.
وزیر علوم در ادامه افزود: رقابت‌های علمی به ویژه جشنواره بین‌المللی خوارزمی که در حوزه علم و فناوری فعالیت می‌کنند، نمادهایی هستند که سرعت، قدرت و کلیّت توسعه علمی کشور را به نمایش می‌گذارند ودر ۳۰ سال برگزاری مستمر این جشنواره، نزدیک به هزار طرح، نوآوری و پژوهش به عنوان بهترین‌ها شناسایی و معرفی شده اند.
وی در ادامه گفت: این امر به خوبی نشان می‌دهد که سرمایه علمی و اجتماعی عظیمی از این حرکت حاصل شده است و امیدواریم بتوانیم با سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های دقیق و منسجم بیش از پیش زنجیره دانش، پژوهش و فناوری را تقویت کنیم.
فرهادی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قرن‌هاست که ما در ادبیات خود با این مفهوم آشنا هستیم که دانایی سرچشمه توانایی است، اظهار داشت: بدین گونه نوآوری سرچشمه رشد اقتصادی و فناوری نیز پشتوانه عزت و اقتدار کشور است و جای تردید نیست که اگربخواهیم رشد کنیم، قدرتمند شویم و اگر می‌خواهیم مستقل و پیشرو باشیم، باید عالمانی آزاده، هوشیار، کنجکاو و تلاشگر داشته باشیم.
وزیرعلوم افزود: ما بر لزوم شناسایی سرمایه‌های فکری در جامعه علمی و دانشگاهی و تدوین راهکارهای دقیق حمایت از مالکیت معنوی و دارایی‌های فکری تاکید کرده‌ایم و لزوم توسعه تحقیقات بین رشته‌ای، ضرورت همگامی با پیشرفت‌های علمی جهان، شناخت تاثیرات اقلیمی پدیده‌ها و پیوستگی آنها در اثرگذاری بر سلامت انسان‌ها و محیط زیست ما را وا می‌دارد که بزرگ تر بیندیشیم و گسترده‌تر عمل کنیم.
فرهادی در ادامه گفت: به همین دلیل در ایجاد تعادل بین آموزش‌های نظری و کاربردی تاکید می‌کنیم، استادان، صاحبنظران و سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان امر آموزش و پژوهش که وزارت علوم نیز بخشی از آن را به عهده دارد، به دنبال راهکارهای موثرتری برای تربیت نیروی انسانی کارآمد، خلاق و متعهد است تا علاوه بر انتقال داده‌های ذهنی، دانش‌آموختگانی تربیت شوند که در بهبود شرایط زیستی اجتماعی فرهنگی و آسایش مردمان خود نقش موثر داشته باشند.
وزیر علوم با بیان اینکه رتبه ایران در دو پایگاه استنادی اسکوپوس و آی اس آی رتبه ۱۶ و در منطقه و جهان اسلامی رتبه اول است، گفت: ۱۴ دانشگاه ایران براساس طبقه‌بندی جهانی لایدن، در فهرست دانشگاه‌های برتر و تاثیرگذار دنیا و ۲۰۰ دانشمند ایرانی نیز جزو یک درصد از دانشمندان برتر جهان قرار دارند.
وی در ادامه افزود: در حال حاضر حدود هزار شرکت دانش‌بنیان در ۳۹ پارک علم و فناوری مستقر هستند و در دو سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بیش از ۱۰۰ میلیون دلار صادرات محصولات از سوی این شرکت‌ها صورت گرفته است.
فرهادی گفت: اکنون ۲۳۵ پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های معتبر دنیا در حال انجام است و سهم مقالات مشترک ایران با دانشمندان خارجی در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵ رشد ۵ درصدی را نشان می‌دهد و از نظر شاخص جهانی نوآوری هم رتبه ایران در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵، ۲۸ رتبه ارتقا یافته است.
در اختتامیه سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی ۱۳ طرح داخلی و ۶ طرح خارجی به عنوان برگزیده معرفی شدند و صاحبان آنها جوایز، لوح و تندیس این جشنواره را از وزیر علوم دریافت کردند.