دكتر علي خادم حسيني برگزيده بيست و نهمين جشنواره بين‌المللي خوارزمي و تيم همكار مؤسسه تحقیقاتی MIT موفق شدند تا بافت های مصنوعی قلب، کبد و پوست متشکل از سلول های بنیادی و بافت را تولید كنند و از آن برای پیوند به بیماران بهره گيرند.

17
خرداد
1395
اين پژوهشگر برگزيده بيست و نهمين جشنواره بين‌المللي خوارزمي مي باشد كه با ارايه طرح "نانو و ميكروهيدروژل‌هاي ساخته شده براي مهندسي بازسازي كننده" موفق به كسب رتبه اول پژوهش‌هاي بنيادي شد.
علی خادم حسینی، محقق برجسته ایرانی در MIT   گفت: ما توانستیم تا بافت های مصنوعی قلب، کبد و پوست متشکل از سلول‌های بنیادی و بافت را تولید کنیم. وی با بیان اینکه با تولید بافت های مصنوعی بدن، انسان ها از پیوندهای سخت و دشوار نجات می یابند و از سوی دیگر می تواند راهکاری برای بهبود سریعتر بیماران بدون خونریزیهای شدید باشد، گفت: آزمایش های ما روی حیوانات خوک و موش انجام گرفته و تاکنون هم نتیجه بخش بوده است.  
به گفته "خادم حسینی"، مواد مهندسی شده ای که پیشرفت در شیمی پلیمر، نانو فناوری، و علوم زیستی را فراهم می کند، توان بسیار بالایی در درمان پزشکی دارند؛ بافت مهندسی شده قادر است با استفاده از شبکه پلیمری حاوی آب، که به آنها هیدرو ژل گفته می شود، رفتار سلول های بدنی را تنظیم کند.    
این محقق افزود: ما به طور خاص هیدروژل های هیبریدی را که توان شبکه ای شدن نوری را دارند، با استفاده از ترکیب طبیعی مولکول های با نانو ذرات را توسعه دادیم؛ این ترکیبات می توانند برای تنظیم خواص شیمیایی، بیولوزیکی، مکانیکی و الکترونیکی به کار روند.وی ادامه داد: این داربست های کاربردی منجر به تفاوت هایی در سلول بنیادی به انواع سلول های مورد نظر و تشکیل مستقیم بافت قلب یا استخوان می شود. وی گفت: برای تهیه بافت پیچیده، از روش گردآوری مستقیم با شرکت دادن ماوژول بافت های کوچک به بافت های بزرگتر را که بهبود داده اند، بهره بردیم؛ پیش بینی می شود این روش منجر به توسعه نسل بعدی درمان و دستگاههای پزشکی شود.
وی برای نخستین بار در جهان موفق به ساخت اندام بیولوژیکی انسان مانند قلب به کمک مهندسی بافت شده است تا امیدهایی را برای نجات جان میلیون ها بیمار نیازمند در سراسر دنیا محقق کرده باشد. این اکتشاف بزرگ یکی از طرح هایی است که می تواند دنیای دانش و پزشکی را متحول کند.    
این پژوهشگر برجسته در خصوص ساخت هیدورژل های رسانا با یکپارچه سازی نانومواد از جمله نانولوله های کربنی ، گرافنی و گرفن اکسید پیشگام بوده است.