درگذشت استاد ارجمند و فرهیخته دکتر حسین زمرشیدی برگزیده ویژه سی‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی

16
بهمن
1397
انا لله و انا الیه راجعون
                                                       
 درگذشت استاد ارجمند و فرهیخته دکتر حسین زمرشیدی                                                     

برگزیده ویژه سی‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی
 
 
خبر درگذشت استاد فرهیخته، چهره ماندگار معماري اسلامی و سنتی ايران و  برگزیده ویزه سی و یکمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی، استاد حسین زمرشیدی در 15/11/97 ، موجب تاثر گردید.
استاد حسين زمرشيدي ، از پيشكسوتان معماري اسلامی و  طراحي نقوش، متولد پنجم فروردین ماه 1318 در شهر مشهد بودند، این استاد کوشا و فعال علاوه بر تدریس، با مطالعه مستمر، پژوهش، بازدید از بناهای تاریخی در سراسر کشور و جمع‌آوري اطلاعات از مساجد و بناهای ارزشمند معماری ایران در زمينه‌هاي مختلفی چون دوره تاریخ ، نوع طرح و چگونگی اجرا موفق به تالیف آثاری برجسته و کم نظیر در معماری سنتی اسلامی ایران گردید و با مکتوب کردن ظرایف و ریزه‌کاری‌های بسیار، دانش شفاهی و مهارت دست معماران بزرگ درگذشته این سرزمین را برای آیندگان ثبت و مستدام نگه داشت. او به معماري سنتي و غني ايراني عشق مي‌ورزید و با این تالیفات مجموعه‌ای گرانقدر و ماندگار به جامعه علمي ايران تقديم کرد.
استاد حسین زمرشیدی در معماری، کاشی‌کاری و نماسازی گنبد آرامگاه خواجه ربیع ، آرامگاه شیخ مومن استرآبادی (گنبد سبز) ، نوسازی آرامگاه امامزاده محروق ،  نوسازی آرامگاه عطار نیشابوری ، نوسازی آرامگاه شیخ احمد جامی نقش داشته است. کتابخانه شخصی و آثار و نقوش بسیار زیبای استاد وقف کتابخانه و موزه ملی ملک آستان قدس رضوی شده است.
دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی خوارزمی ضمن تسلیت به جامعه علمی کشور و خانواده معزز ایشان، از خداوند متعال برای آن مرحوم غفران ، رحمت واسعه الهی و آرامش ابدی طلب می‌نماید.
برای بزرگداشت ایشان گوشه‌ای از سخنانی را که در اسفند ماه سال گذشته در مراسم سی و یکمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی بیان کردند یادآوری می‌نمائیم.  
 
غیر از هنر که تاج سر آفرینش است                   دوران هیچ منزلتی جاودانه نیست
امروز دنیای متفکر و مترقی، ایران پر از گوهر و سرفراز و پر خرد را همواره به خاطر معماری بی‌همتایش به یاد خواهد آورد. آثار معماری بی‌همتایی که در ایران جای دارد، ولی در واقع به کل بشریت و کره ارض تعلق دارد آثاری که نه تنها جذب کننده قلوب مسلمین است بلکه دل‌های آگاهان به این معماری را به تسخیر خود درآورده است.
ضمن سپاس فراوان از برگزار کنندکان جشنواره می‌گویم ما همه فرزند ایران هستیم از ما گذشته است انشالله خدا شما جوانان را برای ایران عزیز نگه‌دار باشد ایرانی که وطن ماست و خاکش کفن ماست ....... ایران وطنم خاکش کفنم خاکش کفنم .....(تشویق حضار)